Социалните мрежи 28 февруари 2007
Сега всеки мераклия може да си направи собствена (социална мрежа). Аз пробвах Ning - лесно е. Забърках един тюрлю-гювеч от Дюшан и Слотърдейк с глухарчета. Много е забавно да интернетизираш readymade-изкуството и да произвеждаш сапунени мехурчета, от които никой няма нужда. Е, и суета, разбира се - който познава Дюшан и Слотърдейк, се гнуси от интернет, и - обратното. Пък аз - не :)
Иначе съм гнуслива, няма начин.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/28/2007 07:10:00 сл.об.,
No comment,
Почина Абдо Муртада ал Хюсейни 27 февруари 2007
На 89-годишна възраст в дома си в Баалбек почина Абдо Муртада ал Хюсейни, съобщава РИА Новости. Кой е той? Притежател на най-голямата частна библиотека в Близкия Изток. Колекцията му заема 15 стаи от къщата, в която живее. Съдържа над 1 млн. тома, включително 750 хил. книги и 250 хил. списания на арабски, френски, английски, фарси, гръцки, италиански и други езици.
Започнал да трупа съкровището си, когато бил на 7 години и се прехранвал като събирал плодове и семена. Случвало се да продаде част от сбирката, за да преживява.
В последните години от живота си, казва news.beiruter.com, бившият учител искал да превърне библиотеката си в публична, но така и не успял да се договори с местните власти.
Защо РИА Новости се занимава с този странен пенсиониран учител? Защото ал Хюсейни членувал в Ливанската комунистическа партия, няколко пъти посещавал Москва и сред книгите му имало и няколко на руски език.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/27/2007 05:31:00 сл.об.,
No comment,
Юридическа отговорност в интернет 23 февруари 2007
Приблизително такава е темата на предаването "Политически коктейл" по руската кабелна телевизия О2ТВ. Изглежда скучно. Всъщност става въпрос за очертаващ се съдебен спор между двама блогъри - народен представител и политолог. Виктор Алкснис - депутат в руската Дума, решава да си направи блог в LiveJournal. Речено-сторено. Само че няколко дни по-късно Тимофей Шевяков (историк по образование, но работещ за прокремълския Фонд за ефективна политика на президентския съветник Глеб Павловски) го нарича лъжец и глупак. Караницата се разраства и придобива доста нелицеприятен характер с нецензурни епитети от страна на по-младия опонент. Засегнатият о.з.полковник Алкснис иска удовлетворение в съда, а хвърлилият ръкавицата Шевяков с радост се съгласява.
Кабеларката с радост подхваща темата и органзира загрявка за дуела в собственото си студио. За моя изненада обаче, на диспута се поставят същностни въпроси:
1) Търпима ли е словесната простащина в интернет зад паравана "защита на свободата на словото"?;
2) Необходима ли регулация в блогосферата? Възможна ли е саморегулацията?;
3) Езиковата разюзданост може ли да се превърне в повод за налагане на строга цензура?
Впрочем, депутатът недвусмислено заяви, че се готвят законопроекти в такава посока и изрично обвини Шевяков в провокиране на аудиторията точно с оглед оправдаването на подобни законодателни инициативи.
Естествено, темата бе преместена към морално-етичната плоскост. Друг интересен аспект - Шевяков си призна, че в реалния живот не си позволява подобна лингвистична волност, с каквато е известен в блогосферата.
И една пикантна подробност - в Думата депутатите не са равни. Алкнис, например, е от категория "А", каквото и да значи това :)
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/23/2007 07:03:00 сл.об.,
No comment,
"Интернет залят от лични дневници" 20 февруари 2007
Е, добро утро!
Не обичам да съм саркастична, но ми е трудно да се въздържа :)
Днес на сайта internetreklama.com е публикувана статия за българската блогосфера. И по-точно - за българските блог-платформи. За съжаление, самият автор (Димитър Димитров, Монитор - според подписа отдолу) май е новак в блогърстването. Или поне не се е задълбочавал много в изучаването на това явление.
Първо, 25 хил регистрирани блога изобщо не са много. Те може би значат нещо от гледна точка на привличане на рекламодатели, но чак пък да са залели интернет или даже българската му част, ми се вижда непремерено като стил на изразяване;
Второ, очевидно българските сайтове се стремят да са не блог-платформи, а социални мрежи. Оттам това "голяма част от потребителите приемат блога като «интелигентният(sic!) начин за запознанства»”.
Трето, цитиран е създателят на единия от сайтове да казва: "има и много хора на изкуството - поети и писатели, които чрез блоговете си получават обратна връзка с читателите си. Техните послания и искрени чувства достигат до максимален брой хора. Кой български автор в днешно време може да си позволи да продаде 25 000 тираж на творбите си?”. Аз пък питам: за какви продажби става въпрос? Това, че някой публикува писанията си, съвсем не означава, че някой ги чете. Камо ли пък да ги "продава". Вярно, администрацията на сайта със сигурност продава. Реклама - според броя на посещенията. Поради това качеството на постовете не е важно. Писатели или читатели, все едно; важното е да кликват на сайта.
Четвърто, никоя от най-популярните в света блог-платформи не извежда на преден план функции по т.нар. оценки или тагетиране на блоговете като цяло. Това е очевидно ограничаване на свободата на себеизразяване. Пък и създателите на платформите предпочитат по-деликатно да толерират тези потребители, които им носят по-големи печалби поради по-голяма посещаемост. Лансирането на определени блогъри, натрапвано още от първа страница, неизменно отблъсква посетителите. Смешно е, че такива относително неевтини начинания започват без съответна предварително разработена маркетингова стратегия. Което само подсказва, че българският интернет все още няма в достатъчна степен ликвиден потенциал.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/20/2007 07:23:00 сл.об.,
2 comments,
Защо обичаме теориите за заговор 19 февруари 2007
В събота би трябвало по BBC да е излъчен филмът "9/11: The Conspiracy Files". Продуцентът Guy Smith се опитва да разбере, защо хората дават ухо на всякакви конспиративни теории, дори когато заявяват, че "всичко това са глупости". Може би защото някои от тия версии на събитията все пак се потвърждават: Уотъргейт, аферата Иран-контри и т.н.
Замесени ли са тайните служби в трагедията от 11 септември? Наистина ли гибелта на Лейди Ди е в резултат от нещастен случай? Дали президентът Кенеди е убит от самотния стрелец Ли Харви Осуалд? Нищо не можем да направим със себе си и да престанем да си задаваме тези въпроси. Авторите на филма тръгват още от епоса за Гилгамеш, за да обосноват тезата си, че човек винаги се е нуждаел от герои и чудовища, за да подреди по някакъв начин света и да му придаде някакъв смисъл. За пет хиляди години човек не се е променил много, но може би това никак не е лошо, пише в статията на сайта на BBC.
Очевидно, Guy Smith не е чел Слотърдейк :)
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/19/2007 11:46:00 пр.об.,
6 comments,
Рамзан Кадиров - и.д. президент на Чечения 15 февруари 2007
Оня ден Алу Алханов опровергаваше слуховете, че вече няма да е чеченски президент. Днес В.В.Путин приел оставката му (лична молба с мотив: "желание да премине на друга длъжност") и го назначил за зам.-министър на правосъдието. За и.д. президент е назначен Рамзан Кадиров.
Според руската преса, бандитите в Чечения са финансирани от вахабитите - привърженици на течение в исляма, към което принадлежат саудитските принцове. Алу Алханов трябваше да дочака връщането на Путин от арабската обиколка преди да опровергава.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/15/2007 11:04:00 сл.об.,
No comment,
Споделяне 14 февруари 2007
Струва ми се, малко са хората, за които това ще бъде забавно. Но все някой ще разбере :)
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/14/2007 07:16:00 сл.об.,
6 comments,
14 февруари
Какъв празник е днес? Ето кои светци чества днес католическата църква:

Както се вижда, Св. Валентин го няма. През 1969 г. е направена реформа в календара и Валентин е заличен от списъка на светиите, тъй като няма доказателства, че действително е историческа личност. Так или иначе, празникът си остава. Дано се забелязва, че за Ватикана днес е ден на Св.Св. Кирил и Методий.
Успение на Св. Кирил отбелязва и Българската православна църква. А Св. Трифон се чества на 1 февруари, както е известно:

Това не пречи да се празнува и Трифон Зарезан, разбира се :)
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/14/2007 01:06:00 сл.об.,
No comment,
Поглед от Вашингтон
Dr. George Friedman - председател на фондация STRATFOR, публикува интересен анализ на речта на Путин в Мюнхен. Покрай другото, той смята:
1. Думите на Путин не са нещо ново. Новото е увереността, с която заявява претенциите на Русия за световно лидерство и за желанието й да застане начело на евентуална антиамериканска коалиция.
2. Русия вижда пътя към отдалечаване на американското влияние от границите си като създава проблеми на САЩ в Близкия Изток. Затова веднага след Мюнхен Путин замина за Саудитска Арабия, Катар и Йордания.
3. Русия се опитва да привлече за свои съюзници Саудитска Арабия и Иран, за да не позволи снижаване цените на нефта.
4. Двете големи мюсюлмански страни имат противоположни интереси. Ако Путин бе произнесъл речта си през 2003 г., той щеше да има подкрепата на Саудитското кралство. Сега обаче от арабската държава предпочитат да имат силно американско военно присъствие в Ирак, за да не се подлагат на опасност от страна на Иран.
5. Иран би желал американското оттегляне от страните около Персийския залив, но Русия, както и Саудитска Арабия, също няма интерес от това - първо, по този начин САЩ са ангажирани с войната в Близкия Изток и не им остава много ресурс за действия в други райони на света; второ, Русия би пострадала много повече от засилването на военната мощ на Иран, ако не беше буферът, създаван от американските войски; трето, Русия има интерес от евентуална война между САЩ и Иран, която ще вдигне още повече цените на петрола.
6. Русия избира откритото действие при осъществяване на стратегията си за връщане на статута на велика сила. Но, вероятно, това не е най-доброто от гледна точка на постигане на целта.
P.S. Както вече беше посочено, това са изводи на д-р Фридман и "редакцията не носи отговорност за изказаното от автора лично мнение".
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/14/2007 11:34:00 пр.об.,
No comment,
Чърчил или Хрусчов? 12 февруари 2007
Програмна реч, възвестяваща началото на втора студена война, или политичска невъзпитаност? Около тия хипотези се групират коментарите на анализаторите, когато говорят за словото на В.В.Путин в Мюнхен.
Наталия Меликова в "Независимая газета" разглежда изказването на Путин като външнополитическо завещание - декларация за новия курс на Русия при наследника на сегашния президент. Крайъгълен камък на този курс ще бъде откритата конфронтация със САЩ.
Би било странно изявленията на Путин да не се разглеждат в аспект на предстоящите през 2008 г. президентски избори. Особено в контекста на кампанията, подхваната от идеологическия пундит на Кремъл Владислав Сурков, която за пореден път се опитва да внуши, че възможността за трети мандат все още е актуална. Става въпрос, разбира се, за акцията по популяризиране фигурата на Франклин Д. Рузвелт, който поради Втората световна война остава в Белия дом за трети срок. Впечатлението за започване на война, макар и студена, може да допринесе за легитимиране на преразглеждането на решението Путин да се оттегли от поста. Той самият в интервюто за Ал Джазира намеква за това.
От друга страна, речта в Мюнхен създава добър плацдарм за евентуалния наследник. Ако изборът бъде спрян на Сергей Иванов, дейността му ще изглежда като логично продължение на новия курс. Ако все пак надделее Дмитрий Медведев, това ще му осигури добри начални позиции в очите на Запада - по-мек, по-умерен, по-комуникабелен. Точно, както Путин изглеждаше добра алтернатива на Елцин.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/12/2007 11:23:00 пр.об.,
No comment,
Тъжна вест 11 февруари 2007
От Принстънския университет съобщават, че се закрива Лабораторията за екстрасензорика. Преди 28 години Robert G. Jahn - бивш декан на Инжерния факултет, основава лабораторията, но до днес сътрудниците й не са успели да публикуват резултатите от работата си в никое престижно научно издание. Robert G. Jahn заявява, че причините за закриване на лабораторията не са финансови - той успял да привлече инвестиции в размер на около $10 млн. Проблемът е, че никой не вярва в постиженията му. Класически пример е реакцията на редактор в научно списание: когато го питат дали ще излезе статия, обобщаваща най-значимите резултати от дейността на Лабораторията, той отговорил: "Моля Ви, телепортирайте текста. Ще го публикувам веднага след като го получа".
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/11/2007 10:32:00 сл.об.,
No comment,
Сравнения
РИА Новости съобщава, че в интервюто на В.В.Путин за Ал-Джазира той е казал: "Може би ще ви кажа нещо неочаквано за вас, но не само лидери на арабски държави, но дори лидери на някои европейски страни ми казваха в лични разговори, че ... в този преходен период те също смятат за целесъобразно за мен да остана на поста президент на Руската федерация". Информацията се разпространява под заглавието "Европейските лидери съветват Путин да остане на поста си като президент".
В руската блогосфера усилено се тиражира версията за натрапващо се сравнение между В.В.Путин и Рузвелт. Някои споменават, че първоначално се търсела прилика с Теодор Рузвелт - заради решението на американския президент да приложи антимонополното законодателство по отношение на една от фирмите на Дж.П.Морган. Естествено, търси се аналогия с процеса срещу Ходорковски.
По-усилено се проповядва примера на другия Рузвелт - Франклин Д. Защо ли?
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/11/2007 10:12:00 сл.об.,
2 comments,
Източници на информация 09 февруари 2007
Pew Research Center публикува поредното си изследване на тема "Откъде американците черпят сведения за политическия живот". Главен източник на политическа информация остава телевизията - в 69% от случаите. На второ място са вестниците (34%), на трето - радиото (17%). Интернет е на четвърта позиция с 15% от аудиторията, а списанията - на пета (2%).
В сравнение с предишно изследване от 1996 г., телевизията е загубила 3 пункта от важността си, вестниците - цели 26 пункта, списанията - 9, а радиото - само 2. Затова пък интернет-източниците са се придвижили с едно място нагоре и сега, вместо предишните 3%, имат доверието на 15% от търсещите политически новини.
От интернет потребителите 60% използват новинарски портали (като Google News или Yahoo News) или сайтовете на телевизиите; 48% се обръщат към сайтовете на местните масмедии; 31% - сайтове на големи общонационални вестници; 28% - правителствените сайтове; 24% - тематични сайтове (например, специално създадени за предстоящи избори); по 20% използват блогове, сайтове на информационни агенции (като Reuters, например), както и личните сайтове на отделни политици.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/09/2007 04:10:00 сл.об.,
2 comments,
Costa Coffee
В днешния тревожен ден само за злободневното ли си мислите? Ако ви се налага да пътувате из София, едва ли ви е до друго. Даже и да се доберете до Costa Coffee, едва ли намирате покой и душевно равновесие. Търсите ли го?
Ще ли спонсорира Costa Coffee-България превода на романа, получил наградата на веригата кафетерии? Едва ли - все пак тук става дума за франчайзинг...
А Costa Coffee дава литературни награди от 1985 г. Преди това наградата се е казвала The Whitbread Literary Awards и е учредена през 1971 г. Смята се за втора по значимост след наградата Booker. Costa Book струва £25,000, връчвани на победителя, който задължително е от Великобритания и Ирландия. По £5,000 получава по един от авторите в следните категории: роман, поезия, биография, детска литература и дебют. На 7 февруари бяха обявени победителите за миналата година - съответно: Уйлям Бойд, Джон Хейнс, Брайън Томпсън, Линда Нюбъри, Стеф Пени. Всички очакваха, че големият победител ще е живият класик Бойд. Да, ама не. Голямата награда получи дебютантката Стеф Пени. Нейният роман "Вълча нежност" ("The Tenderness of Wolves") е обявен от журито за много успешна и необикновена книга, която пленява със стилистично съвършенство и изумителна лекота на повествованието.
И още нещо - от много време за първи път голяма литературна награда се дава без оглед на политическата коректност.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/09/2007 12:52:00 сл.об.,
No comment,
Украйна и тръбите 06 февруари 2007
Относно съсобствеността върху газопровода, минаващ през Украйна, Путин казал, че се готви революционен проект - Газпром ще управлява тръбите пък украинците ще имат право да разработват нефтени находища. Това предизвика скандал в Киев, казва "Ведомости".
Министър-председателят Янукович е принуден да се оправдава: "Искам да потвърдя, че украинската газопреносна система си остава украинска собственост. И това не подлежи на никакви промени. Това е приоритет на правителствената политика". После пояснява, че думите на Путин се отнасяли само за отклонението Богородчани-Ужгород и този проект е обсъждан още през 2002 г.
Политическите сили около президента Ющенко и опозиционната лидерка Юлия Тимошенко не бяха убедени от това обяснение. Те поискаха от премиера да представи пред парламента съдържанието на всички резултати от преговорите с Газпром. Президентът съобщи, че ще свика Съвета за сигурност и отбрана, посветено на изявлението на Путин. Той заяви, че въпросът за предаване на контрола върху газопроводите под каквато и да е форма на друга държава не може да бъде разглеждан: това е стратегически актив за Украйна.
Експертите отбелязват, че изявлението на Путин изненадало всички украински политици.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/06/2007 09:00:00 сл.об.,
No comment,
Новият път на самурая 05 февруари 2007

Не е шега, така започва очеркът на Кетрин Макино за японската Национална асоциация на съпрузите-шовинисти. Само че членовете на асоциацията не само не се борят за запазване господството на мъжа в семейството, а точно обратното - учат се да разбират жените си и да помагат в къщната работа. За да не си загубят семейството, затова им е нужно да се учат. Защото японският мъж казвал само три думи на нежната си половинка: "furo" ("баня"), "meshi" ("вечеря") и "neru" ("спя"). После се чуди защо напоследък японките масово подавали молби за развод. А японецът без жена не може нито да се облече, нито да се нахрани, нито да направи каквото и да е, за да се погрижи за себе си.
И след като усетил, че нещата и при него вървят натам, Шуичи Амано - писател и редактор в издателство, взел мерки. Научил се да изхвърля боклука, това направил. Понеже човекът не е егоист, решил да предаде опита на събратята си. Така създал Асоциацията, на която сега е председател. Очаква се тази година броят на членовете й да достигне 16 хил.
Членството има 10 степени. Четвъртата степен е за тези, които правят път на жена си, петата - за тези, които не се стесняват да държат жена си за ръка по време на разходка, шестата - за тези, които чуват какво говори жена им, осмата - за казващите "благодаря" без да се объркват, деветата - за който казва на жена си "извинявай" без да се страхува, десетата ще получиш, ако не се срамуваш да кажеш на жена си, че я обичаш. До последната степен е стигнал само един член - 65-годишният Йошимичи Итахаши.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/05/2007 07:48:00 сл.об.,
No comment,
Епистемоблогия 03 февруари 2007
След дълго отлагане най-после се реших да дръпна дяволчето за опашката в поредния обзор на българската блогосфера. Престраших се, защото прецених, че това дяволче е още малко и не ме грозят кой знае какви неприятности. Дано не съм сбъркала и върху ми да се нахвърлят разни други същества от подземния свят. На всичкото отгоре стриктно се придържам към правилото "първо публикувай, после редактирай", та може и да си изпрося някое допълнително ритване по кокалчето заради неточност или недоглеждане. Моля за снизхождение.
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/03/2007 09:50:00 пр.об.,
No comment,
Fair play за музикантите 02 февруари 2007
Пропуснала съм предколедния вопъл на около 4 500 музиканти, сред които Клиф Ричард, Пол Макартни, Бари Гиб, Петула Кларк и Кири Те Канава, с настояване срокът на действие на авторското право да се увеличи на 95 години. Апелът излиза във Financial Times. Защо говорят за fair play? Работата е там, че във Великобритания авторското право на музикантите, за разлика от това на писателите, е за срок от 50 години.
На 11 декември John Kay в своя колонка в същия този Financial Times обяснява странния избор на издание за оповестяване на музикантските искания. Отговорът на гатанката е прост - EMI. Всичките тия автори на песни и изпълнители са свързани със звукозаписната компания. В сключените между тях и лейбъла договори има клауза, забраняваща им да съобщават размера на възнагражденията си. Срокът на действие на тези договори по правило е 50 години. Клиф Ричард е лицето на кампанията за удължаване срока на авторското право. Истинският организатор е EMI, а в създадената по повода комисия участва Andrew Gowers - бивш редактор на Financial Times.
John Kay се спира накъсо върху бизнес-историята на EMI. Прави и кратък преглед на събитията, довели до увеличаване срока на действие на авторското право. И добавя:
"Законите за интелектуалната собственост се опитват да установят баланс между интересите на обществото - желанието за разпространение на нови идеи и творби, при това възможно най-евтино и широко разпространение, и необходимостта от икономическо стимулиране на творчеството. В такъв смисъл е очевидно, че удължаване на срока на действие на авторското право води до монополизация и повишаване на цените, но създава малко стимули за творческа дейност. <...> явно, срокът от 50 години не е твърде къс, а обратно - твърде дълъг.<...>
Компаниите би трябвало да търсят търговски успех в нови продукти, а не в нови закони. Творците постепенно разбират, че интересите на издателите им не е задължително да съвпадат с техните собствени, макар музикантите да го осъзнават по-бавно".
Powered by Qumana
Read more!
posted by Illa @ 2/02/2007 01:55:00 сл.об.,
No comment,