Въпроси, въпроси... 30 юни 2007
Google закри сървиса си Answers, затова пък тия дни пусна безплатната рускоезична версия "Вопросы и ответы". Полюбопитствах да видя как работи, но някои от въпросите са толкова очарователни, че сега се нуждая от време да се съвзема:

Вижда се, че наред с неприкрито рекламни "въпроси", има съвсем познавателни ("Що е това черен PR?") или пък по детски мили ("В края на краищата, човечеството наистина ли е самотно във Вселената или все пак не е?"), както и рутещият църкви "Какъв софтуер има за построяване на гинекологично дърво?".
Read more!
posted by Illa @ 6/30/2007 12:43:00 сл.об.,
No comment,
Какво е да си творец? 29 юни 2007
От американския ЕСГРАОН пресметнали, че хората на изкуството (художници, артисти, писатели), които според нашата терминология са "самонаети", получават средно по около $1517 месечно, докато техните агенти и импресарио (също "самонаети") - по около $2550. Шивачите и обущарите със същия статут заработват по около $3000 месечно, гробарите - $4500, а търговците с горива (на дребно) - по около $8750.
За мен връзката на този факт с някои публикации (1, 2) и мои размишления (1, 2) са очевидни като 2+2=4. Можете ли да обясните защо 2+2=4?
Всъщност, не е въпрос на логическо мислене, а на търсене на смисъла на това занятие - обяснението :)
Read more!
posted by Illa @ 6/29/2007 08:03:00 сл.об.,
No comment,
Вкуснотии и авторски права 28 юни 2007
Напълно естествено е да не обичаш шоколад, да не понасяш сладко и за теб "торта" да е синоним на "гадост". Но да казваш, че не ти харесва черният хайвер, защото ти миришел на сурова риба - все едно си роден на около 500 км от брега и за теб морето е само онова бульонче, в което се плацикаш през лятотото, - ето това е напълно неразбираемо.
Впрочем, обичате ли рулца от омари и пържени миди? По традиция в нашето семейство се готвят миди с ориз. Но Ребека Чарлз е научила от майка си рецепта за пържени миди, както и специфичните за кухята на Нова Англия рулца от омари. Открива свой ресторант в Ню Йорк и начинанието се увенчава с успех, ястията стават популярни в метрополиса.
Обаче готвачът Ед Макфарланд напуска и основава собствен ресторант в Сохо. И, разбира се, предлага на клиентите си въпросните рулца и пържени миди. А на всичкото отгоре Ед откраднал рецептата и за салатата "Цезар". Това толкова разстроило Ребека, че тя подала искова молба в съда за нарушаване на авторските права.
Ех, адвокат по дела за авторско право да си в наше време! Все повече и повече полета за изява - искове по повод идея за ястие, нечия дълбочина на деколтето, проникновен поглед, разтърсваща усмивка, ... Кой ли ще успее да привлече Господ за клиент? )
Read more!
posted by Illa @ 6/28/2007 02:54:00 сл.об.,
No comment,
Гюнтер Грас 25 юни 2007

На кого прилича?:


Странни снимки... И странна статия...
Не знам какво да мисля....
Read more!
posted by Illa @ 6/25/2007 09:02:00 сл.об.,
No comment,
Cosplayers 23 юни 2007
Бях обещала да разкажа какво е cosplay. Заради жегата (пък и не само) малко се позабавих. Благодаря на тези, които са дали своя отговор на въпроса! Много се радвам, че преобладават верните отговори.
Cosplay е младежка субкултура. Вярно е, че много от тия субкултури имат някакво преобладаващо географско разпределение. Но ми е любопитно защо тук популярността на такива “световни ” движения като емо, готик, уика, косплей и т.н., е толкова ниска. Не че това е хубаво или лошо, просто ми е любопитно. Като се замисля, всички тия движения са малко или повече костюмирани )
Cosplay възниква в Япония, но е много разпространено по света хоби, движение, субкултура - наречето го, както ви харесва. Дори подочух, че на последния фестивал голямата награда била грабната от бразилци. Според както пише в Уикипедията, думата е абревиатура, произхождаща от английските “costume” и “roleplay”. В центъра на тази субкултура е преобличането в костюми на любими герои, преди всичко от аниме и манга, но също така от филми, електронни игри, далеч по-рядко - имитиране на специфичния имидж на любими звезди от шоу-бизнеса. [Можете да прескочите следващия абзац и да отидете направо накрая - там има нескопосано клипче със снимки на истински косплейъри]
Впрочем, изследователите намират, че аниме-манията е един вид еманация на постмодерното, че дискурсът на аниме напълно се вписва във философските теории, възникнали в информационната ера (например, на Слотърдейк, смея да предположа). Някои допускат, че съвременното общество всъщност е суперплоско, визуално и точно заради това става възможно разрушаването на йерархията между централно и периферно, информацията се събира не като знание (това изисква някава йерархичност), а като база данни, в която всичко е еднакво важно. Например, детайлното познаване на костюма на героя е не по-малко съществено от всеки друг тип информация.
Но за косплейърите не е без значение одобрението на събратята - снимките са от сайт, специализиран в хостване на снимки от самите участници, които имат нужда от оценките на другите:
![]() ![]() | ![]() ![]() ![]() |
Read more!
posted by Illa @ 6/23/2007 11:44:00 сл.об.,
No comment,
Допитване 20 юни 2007
1) игра на карти 2) субкултура 3) технология 4) нямам представа |
Read more!
posted by Illa @ 6/20/2007 06:36:00 сл.об.,
3 comments,
Много мило! 13 юни 2007
Точно в момента един господин (Александър Витанов) от "Информационни системи" обяснява (по БНР), че при увеличаване на клиентите им, неминуемо ще се увеличи и цената на услугата "електронен подпис". Щото фирмата щяла била да има повече работа...
Изненада-а-а!!
Аз пък, що така си мислех, че при пазарните отношения се случва обратното. Пак нещо не съм доразбрала, явно (
Read more!
posted by Illa @ 6/13/2007 02:25:00 сл.об.,
No comment,
За обетите 09 юни 2007
Бях дала обет да не пиша тук, докато не прочета една книга. Само че още не съм я прочела, пък пиша... Обаче! Междувременно прочетох новоизлязла повест (в "Новый мир"). Повест, в която уж се разказва за богаташка сватба в Петербург, а всъщност става въпрос за нещата, на които държим, и покрай които минаваме, само минаваме, а те (по причина на времето) гаснат, потъмняват... но такъв е животът... светла тъга... А сватбата си е сватба. С всичките му салтанати.
Реших се и преведох текста. И даже го записах в подкаст (5 части: 1, 2, 3, 4, 5).А преди малко получих писмо от автора, с което ми дава разрешение да публикувам всички варианти на превода!
Read more!
posted by Illa @ 6/09/2007 11:11:00 сл.об.,
No comment,
Начин на мислене 01 юни 2007
В дискусия относно електронните библиотеки руската писателка Мария Арбатова заявява, че с удоволствие би подарила кашони свои книги на пенсионерски клуб, например. Но е против това да бъде четена по интернет безплатно. Защото "тия, които имат интернет, значи имат пари" и трябва да си плащат.
Мария Арбатова има уебсайт.
Но така мисли жената.
Друг неин сънародник пък мисли по въпроса, какъв е смисълът на съществуване на една държава. Например, на Естония. Защото бивш естонски министър казал, какво според него, не е смисълът на съществуване на родната му държава: "Смъсълът на естонската държава не в това да охранява руския начин на живот, език и култура. В някоя друга държава това може и да е така. Но в Естония това не може да стане за сметка на естонския език, култура и начин на живот". И се възмущава руският журналист, как не. Може ли да има смисъл такава държава като Естония?
Read more!
posted by Illa @ 6/01/2007 05:59:00 сл.об.,
4 comments,