Skip to: Content | Navigation | Footer
posted by Illa @ 5/30/2008 09:18:00 сл.об., No comment,
posted by Illa @ 5/30/2008 11:04:00 пр.об., No comment,
"Днес, когато съществуването на книгата се подлага под съмнение заради екрана и компютъра, тази изложба идва да покаже необичайните начини, по които книгата е третирана от водещи художници на съвремието и близкото минало". Така Музеят "Виктория и Албърт" в Лондон представя еспозицията "Кръв върху хартия".
Този блог има за цел да представи читателски отзиви за новоизлязли или новопрочетени/препрочетени книги. Но изкуството на книгата не се изчерпва с текста. Ако книжното тяло има конкурентни предимства пред e-books или audiobooks, това е точно изкуството на книгата. Книжното тяло като произведение на изкуството.
Кои са авторите, дали своя принос към това изкуство? Матис и Пикасо, Брак и Анселм Кийфър, Аниш Капур и Гьорг Базелиц, Робърт Раушенбърг и дори Деймиън Хърст. И Джеф Кунс:
Впрочем, тия дни доизслушах аудиоверсията на "Клуба Дюма" (автор - А. Перес-Реверте; тази книга е в основата на "Деветата порта" с Джони Деп, ако си спомняте). Романът е бестселър. Съдейки по аудиозаписа, ми е трудно да разбера защо. Аз го изслушах с удоволствие, защото съм букинист по душа. Но за хората, на които изкуството на книгата е безразлично, - защо биха чели това произведение? Криминалната интрига не е върхът. Образите не са велико постижение на автора... И самият Перес-Реверте май не се е стремял към уникалност на характерите. Струва ми се, той се е забавлявал най-вече от интригите около издаването на една книга във времената отпреди повече от век. Без значение, с какво съдържание е била тази книга - приключенски роман ("Тримата мускетари") или диаболично съчинение от Средновековието.
Главното е изкуството на книгата.
posted by Illa @ 5/28/2008 07:42:00 пр.об., No comment,
posted by Illa @ 5/01/2008 12:14:00 сл.об., 2 comments,
Абонамент заПубликации [Atom] Абониране за Публикации [RSS]